Naše kompletní služby

Naši pacienti se nejčastěji rozhodují pro ortodontickou léčbu z estetických důvodů. Předkus, nerovné postavení zubů, stěsnání, nebo viditelné mezery mezi zuby často ruší jinak krásný úsměv a my jsme tu od toho, abychom využili všechny prostředky moderní ortodoncie a pomohli Vám získat jej zpět. Estetické ohledy nicméně nejsou jediným důvodem, proč je ortodontická léčba tak důležitá. Řada vad v postavení zubů či čelistí může vést k větší tvorbě zubních kazů, poškození závěsného aparátu – parodontu zubů nebo dokonce omezovat celkovou funkčnost chrupu. Ortodontické vady mohou ztěžovat kousání, výslovnost nebo bránit správnému vývoji čelisti, a to především u nejmenších pacientů. Proto není radno ortodontickou léčbu podceňovat, i když jste třeba se vzhledem svého chrupu spokojeni.

Typy rovnátek

Převážná řada ortodontických vad se léčí fixními aparáty, které jsou dnes k dispozici v řadě variant. Před započetím léčby s Vámi pečlivě zkonzultujeme, který typ Vám nejlépe vyhovuje esteticky i finančně a vysvětlíme Vám výhody i nevýhody jednotlivých druhů rovnátek.

Snímatelná rovnátka se v současnosti používají  pro korekci mléčného a smíšeného chrupu  pacientů nebo pro retenční fázi léčby po ukončení léčby fixními aparáty.

Fixní rovnátka je možné aplikovat ve variantě s kovovými nebo keramickými zámky.

Jak probíhá léčba fixními rovnátky?

Každou spolupráci s pacientem začínáme podrobnými konzultacemi a pečlivým vstupním vyšetřením, během kterého pořizujeme rentgenové snímky, modely i fotodokumentaci chrupu. Po nasazení fixních aparátů k nám pacienti chodí na kontroly přibližně každých 4 – 8 týdnů. Celý léčebný proces může v závislosti na závažnosti vady trvat 1,5 – 3 roky a po jeho skončení následuje ještě retenční fáze léčby, během níž se výsledek léčby zakonzervuje.

Léčba rovnátky nebolí, i když zpočátku si pacienti musí zvyknout na o něco větší tlak na zuby. Rovnátka v zásadě nebrání běžným, každodenním činnostem, jako je jídlo, sport apod. Určité omezení v jídle však existuje. Zásadní je však během léčby fixním aparátem důsledně a velmi pečlivě se starat o hygienu chrupu. Fixní rovnátka jako taková nicméně kvalitě čištění nebrání, takže  pacienti, kteří se zubní hygieně skutečně věnují, se  nemusí nových zubních kazů bát.